11. týden těhotenství
Předchozí týden Následující týdenBlíží se konec nejrizikovějšího prvního trimestru, takže hrozba vzniku vážných vývojových vad u miminka již není tak vysoká. Přesto je však stále nutné, aby budoucí matka dbala o své zdraví a správnou životosprávu. Kvůli možným těhotenským nevolnostem může dokonce dojít k úbytku na váze, takže je nezbytné dostatečně a vyváženě jíst i dodržovat pitný režim, aby se předešlo dehydrataci či podvýživě.
Změny v těle matky
- přírůstek či úbytek váhy dle přítomnosti zažívacích obtíží
- ke konci trimestru obvykle dochází ke zmírnění potíží
- pokračují stejné změny jako v předchozím týdnu
Velikost plodu se v tomto období pohybuje od 4 do 6 cm a váha zhruba okolo 7 gramů, takže je srovnatelně velký jako švestka. Vnější pohlavní znaky mají téměř konečnou podobu, avšak jejich bezpečné rozeznání při ultrazvukovém vyšetření bude možné za jeden až dva měsíce.
Vývoj plodu v 11. týdnu
- dítě je velmi aktivní – přetáčí se, kope nohama, protahuje si ruce a dokáže se jimi navzájem dotknout (pohyby ovšem bude matka cítit až asi za měsíc)
- sevře ruku v pěst, může si také cucat palec
- kostní tkáň začíná sílit, avšak kůže je stále průhledná
- pokračuje vývoj trávicí soustavy
- vyvíjejí se zárodky smyslů, především čichu
- výrazně se napřimuje a zmenšuje se vypouklé bříško
Ačkoliv je dítě v děloze v tomto týdnu opravdu hodně aktivní, nemůže matka ještě jeho pohyby cítit, protože velikost plodu je příliš malá a je obklopen velkým množstvím plodové vody. Ke konci prvního trimestru je již vhodné informovat o těhotenství příbuzné, případně i zaměstnavatele v případě, že budoucí matka vykonává náročnější povolání.