27. týden těhotenství
Předchozí týden Následující týdenKonec druhého trimestru představuje nejzazší metu, kdy je někdy ještě možné ponechat si „starý“ šatník. Ačkoliv je přírůstek váhy velice individuální, v průměru to bývá touto dobou takových 6 až 7 kilogramů, což nastávající matku samozřejmě vede k nutnosti pořídit si již několik kousků oblečení z kolekce těhotenské módy.
Kromě vhodného pravidelného cvičení je dobré stejně tak pravidelně odpočívat, a to nejen v noci, ale také přes den, protože těhotenství představuje samo o sobě zvýšenou zátěž pro ženský organismus, a proto dochází snadněji a rychleji k únavě.
Krevní oběh v těhotenství
- nárůst objemu krve v krevním oběhu o více jak 30 procent
- zvýšená zátěž pro srdce se projevuje zrychlením tepové frekvence o 10 až 15 úderů za minutu
- přibývání červených krvinek probíhá často pomaleji než je potřebné, proto může dojít ke vzniku těhotenské anémie
- stoupá hladina cholesterolu v krvi a látky podporující srážlivost krve (pozor na vznik sraženin!)
Celý organismus ženského těla se musí přizpůsobovat změnám spojeným s těhotenstvím. Problémům souvisejícím s nedostatkem vitamínů nebo minerálů v těle je proto dobré preventivně předcházet pravidelným užíváním doplňků stravy, která musí být zároveň pestrá a vyvážená, co se druhů potravin týče.
Vývoj dítěte ve 27. týdnu
Váha plodu se pohybuje okolo 900 až 950 gramů, což lze přirovnat ke hlávce květáku, a délka tělíčka může dosahovat 37 centimetrů.
- na koncích prstů jsou jasně patrné nehtíky
- přibývá produkce kožního mázku a zvrásněná kůže se postupně vyhlazuje neustále se ukládajícím podkožním tukem
- plíce se stále vyvíjejí; ještě nejsou natolik vyvinuté, aby mohlo dítě při předčasném porodu samo dýchat, avšak s výraznou lékařskou pomocí by mělo dobré šance na přežití
- pokračující vývoj plic dokládá také objevování se škytavky, kterou je možno poznat dle krátkých opakujících se pohybů dítěte v děloze
- spánek a bdění se střídají v pravidelných intervalech
- jak roste, má miminko ke svému pohybu pořád méně prostoru, takže jeho pohyby lze vnímat stále intenzivněji
- velmi rychle se vyvíjí mozek a jeho funkce se neustále zdokonaluje
Poslední týden druhého trimestru představuje vstupní bránu do poslední fáze těhotenství, ve které je možné se těšit ze stále různorodějších reakcí dítěte v bříšku a začít se postupně připravovat na blížící se porod.