Alkohol v těhotenství
O tom, že má alkohol při pravidelné konzumaci a ve větším množství negativní dopad na zdraví člověka ví každý. Mnohem více to však platí pro těhotné ženy, jež konzumací alkoholových nápojů ohrožují průběh těhotenství a růst i vývoj svého miminka. Obecně se názory na možnost příležitostné konzumace alkoholu v těhotenství dost liší. Zatímco v Anglii lékaři považují například malé množství červeného vína za zdraví prospěšné, v České republice stále ještě převládá jeho úplný zákaz.
Nejvíce problematický bývá v tomto ohledu začátek těhotenství, kdy mnoho žen ani neví, že je v jiném stavu. Z toho důvodu se doporučuje vyvarovat se konzumace alkoholu už v době pokoušení se o početí. Kritické pro vývoj miminka totiž bývají podmínky v prvních týdnech těhotenství. Konkrétně se jedná o období mezi 3. a 6. týdnem, ale ani pak není pití bez rizika.
Na co má alkohol vliv?
- před početím – může narušit menstruační cyklus a ztížit možnost otěhotnět, u mužů způsobit krátkodobou impotenci
- v prvním trimestru – poškozuje ještě nevyvinuté orgány dítěte, především mozek a srdce (zakrnělý vývoj, výukové poruchy)
- ve druhém a třetím trimestru – poruchy chování, schopnosti socializace, mentální retardace, růstové problémy, malá porodní váha
Míra ohrožení plodu však závisí kromě četnosti a množství vypitého alkoholu také na věku či zdravotním stavu budoucí matky. Při nadměrné konzumaci může dojít k rozvoji takzvaného fetálního alkoholového syndromu (FAS), který má pro další vývoj dítěte dalekosáhlé trvalé následky. Jedno malé pivo, či sklenička vína občas však pro těhotenství ohrožení nepředstavují. Pokud však chce mít matka jistotu, je lepší se alkoholu zcela vyhnout a chuť na skleničku zahnat třeba poslechem hudby, čtením, nebo procházkou.