Barvení vlasů v těhotenství
Obecně vzato, je v době těhotenství barvení vlasů považováno za nevhodné, protože chemikálie mohou pronikat do těla dítěte a tím ohrozit jeho zdravý vývoj. Ačkoliv mnoho lékařů zastává názor, že je barvení bezpečné, protože barvy na vlasy musí projít speciálními testy a jsou tedy nezávadné, není důvod riskovat zdraví vašeho dítěte. Obzvláště v prvním trimestru, kdy se vyvíjejí základní orgány, to opravdu není dobrý nápad.
Pokud se však nastávající matka bez barvení vlasů nemůže obejít, existuje několik doporučení, která by měla případná rizika minimalizovat. Navíc jsou v dnešní době barvy svým složením kvalitnější a k vlasům šetrnější. Právě proto je lepší využít služeb holiče, než si kupovat barvu v obchodě, protože v dobrém kadeřnictví mívají opravdu kvalitní barvy.
Jak se barvit v těhotenství?
- nejlepší je vyměnit chemické barvy za přírodní – heřmánek, kaštany, ořechy, henna
- pro delší trvání staré barvy lze použít doma vyrobený bylinkový odvar
- šetrnější způsob barvení představují melíry, protože barva je zabalená do alobalu a nepřichází tak do styku s pokožkou
Důležité je holiče nebo holičku na těhotenství upozornit. Měl by dbát na to, aby barva co nejméně zasáhla pokožku hlavy, a místnost, ve které barvení probíhá, musí být opravdu dobře větraná. Také je nutné si uvědomit, že se v těhotenství výrazně mění struktura vlasů, takže barvení nemusí dopadnout jako obvykle – barva může chytnout v jiném odstínu, nestejnoměrně nebo se vlasy mohou začít lámat.
Jiné možnosti než barvení
Je dobré si uvědomit, že jakákoliv chemie v průběhu těhotenství může vaše dítě ovlivnit. Ačkoliv nejsou účinky v případě barev na vlasy zatím prokázány, existují studie odhalující stopy chemikálií z barev na vlasy v mateřském mléce a tukové tkáni kojenců!
O své vlasy můžete pečovat přírodními způsoby a prozatím přejít na svoji původní barvu. Účes lze ozvláštnit naplétanými barevnými pramínky vlasů, smývatelnými šampony, které jsou rozhodně šetrnější, a tak podobně.