Káva v těhotenství
V průběhu těhotenství se všeobecně nedoporučuje, či přímo zakazuje konzumovat některé potraviny a nápoje, jež běžně v rozumném množství zdraví člověka nijak nezatěžují. U těhotných žen však dochází k různým změnám v metabolismu – například k pomalejšímu odbourávání kofeinu (zůstává v těle až 5x déle!), a proto se pití kávy v těhotenství nepokládá za dobrý nápad.
Proč vadí pití kávy v těhotenství a po porodu?
- kofein prostupuje placentou do krve plodu a snižuje přívod kyslíku i živin (důsledkem bývá nižší porodní váha dítěte)
- zvyšuje vylučování vápníku močí a snižuje vstřebávání železa u plodu i matky (hrozí vznik chudokrevnosti)
- zrychluje dechovou i tepovou frekvenci jak u matky, tak také u plodu
- vylučuje se v mateřském mléce (kojenec může být neklidný a špatně spát)
Z výše uvedených důvodů se těhotným ženám doporučuje se kofeinovým nápojům zcela vyhnout, případně je maximálně omezit. Ani rozpustná káva, ačkoliv má nižší obsah kofeinu, není zcela bez rizika. Nejlepší variantou pro nastávající matky je káva bez kofeinu nebo kávovinová náhražka.
Káva pro těhotné
V poslední době jsou na trhu k dispozici nejrůznější náhražky místo kávy, které neobsahují kofein a navíc mají nezřídka také dobrý vliv na lidské zdraví. Z těch nejznámějších je to například cereální nápoj Caro, Melta z kořene čekanky a jiných surovin a další podobné směsi.
Zvláštní kapitolu pak představuje takzvaná káva bez kofeinu, která je však kofeinu zbavována postupy, jež nejsou pro těhotné ženy vždy ideální, a navíc jej není prostá zcela (vždy malé procento kofeinu v zrnkách zůstane).
12. 1. 2019 20:02
12. 1. 2019 1:14
7. 10. 2016 22:49