Pracovní neschopnost v těhotenství
V případě, že nastávající matka onemocní nebo jí je diagnostikováno rizikové těhotenství a ještě nemá nárok na mateřskou dovolenou, pobírá normální nemocenské dávky. Přičemž plátce se určuje podle délky trvání nemoci. První tři týdny v tomto období vyplácí zaměstnavatel jako náhradu mzdy a od dvacátého druhého dne začíná pobírat klasickou nemocenskou od Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Její výše je závislá na průměrném výdělku za předchozí tři měsíce, náhradu mzdy pak upravuje zákoník práce.
Těhotná zaměstnankyně je navíc v takzvané ochranné době, takže po dobu těhotenství není možné, aby jí dal zaměstnavatel výpověď. Pokud je žena zaměstnána na dobu určitou a ta uplyne před nástupem na neschopenku, pak pobírá rovnou nemocenskou, takže nezůstane bez prostředků. Jakmile dovrší dobu, kdy může začít pobírat mateřskou, neschopenka se ukončuje.
Neschopenka v těhotenství
Jak již tedy bylo řečeno, není problém, aby těhotná žena získala kvůli zdravotním potížím v těhotenství neschopenku ještě před nástupem na mateřskou, na kterou má nárok teprve 6 až 8 týdnů před termínem porodu, avšak jsou s tím spojené jiné překážky.
Největší potíže představují rozepsané vycházky v délce maximálně šesti hodin na den v době od 7:00 do 19:00 a pravidelné kontroly z OSSZ. Nastávající matce, která již má dítě (případně děti), tak může dělat problémy skloubit nařízení spojená s neschopenkou a péči o své zdraví i o rodinu. Navíc jsou komplikace také se změnou pobytu v případě potřeby odjet někam na delší dobu, protože je nutné změnu pobytu hlásit a mít ochotného lékaře.
13. 1. 2019 0:34