Výtok v těhotenství
Stává se poměrně často, že těhotnou ženu vyděsí především v počátku těhotenství nebo v jeho závěru vaginální výtok. V naprosté většině případů se však jedná o zcela normální součást těhotenství, kterou se není třeba nijak znepokojovat. Poševní sliznice jsou v průběhu těhotenství překrvené a snadno dojde k jejich podráždění, což může vést ke vzniku silnějšího výtoku průhledné až bílé barvy. Slabší až středně silný výtok pak souvisí se zvýšeným zvlhčováním pochvy během celého těhotenství, případně s hormonální nerovnováhou.
Problém však představuje výtok, který má tmavou barvu a provází ho svědění nebo zápach, případně obojí. V takovém případě se jedná nejčastěji o bakteriální infekci, kterou je nutno přeléčit po konzultaci s gynekologem. Pro miminko naštěstí představuje tato situace jen minimální hrozbu, ale budoucí matce může velice znepříjemnit těhotenství.
Vodnatý výtok
Pokud se objevuje v průběhu těhotenství vodový výtok, jedná se o zcela normální a častou součást jiného stavu. Silně prokrvené a více se zvlhčující poševní sliznice vylučují přebytečný sekret ven z těla, není proto nutné se jím znepokojovat. A to ani v případě, že provází úplně celé těhotenství. Ve třetím trimestru může dokonce zesílit, či změnit barvu.
Narůžovělý výtok
Především na počátku těhotenství není objevení se narůžovělého výtoku nijak vzácné. Jedná se o smíšení poševního sekretu a krve. V prvním měsíci po početí zastavují hormony k tomu určené činnost vaječníků a menstruaci, ale nemusí se jim to podařit na sto procent. Tělo se tak tímto výtokem vlastně připravuje menstruovat, ačkoliv k vlastnímu krvácení již nedojde. Při objevení růžového výtoku je dobré zůstat pro jistotu den v klidovém režimu. Kdyby však výtok neodezněl, nebo dokonce přecházel v krvácení provázené bolestmi, je nutné okamžitě navštívit lékaře!
Bílý výtok
Tento typ výtoku se v průběhu těhotenství objevuje poměrně často a představuje jeho přirozenou součást. Může měnit svoji barvu od čiré po bílou i konzistenci od vodové k husté kašovité. Pokud není výtok svědivý, nedoprovází ho zápach nebo zarudnutí pochvy, nepředstavuje žádný zdravotní problém a není nutné se jím znepokojovat.
Žlutý výtok
Nažloutlý a světle žlutý výtok se může v průběhu těhotenství objevovat, aniž by představoval příznak zdravotních problémů. Nejčastěji souvisí s hormonálními výkyvy a vyšší sekrecí poševních sliznic. Přesto je dobré jeho výskyt konzultovat s gynekologem, aby měla nastávající matka jistotu, že je vše v pořádku. Tmavě žlutý výtok už může být známkou bakteriální infekce a je tedy dobré nechat se vyšetřit pro vyloučení tohoto podezření. Pokud jsou však stěry z pochvy v pořádku, není nutné se stresovat obavami ani v tomto případě.
Hnědý výtok
Velmi často se objevuje narůžovělý až hnědý výtok na samém počátku těhotenství, kdy dojde k zahnízdění oplodněného vajíčka do sliznice dělohy, což může způsobit lehké krvácení (proto hnědá barva výtoku). Dalším důvodem může být poranění pochvy při sexuálním styku, což se v důsledku vyššího prokrvení může v těhotenství stát poměrně snadno. Příčin k objevené hnědého výtoku je tedy více a většina neznamená problém.
Pokud je však hnědý výtok provázený bolestmi podbřišku a přechází až v krvácení, je nutné neprodleně navštívit lékaře. Může se totiž jednat o příznak mimoděložního těhotenství, nebo spouštějící se potrat. Při včasném zásahu je možné této tragédii často zabránit.
Zelený výtok
Ačkoliv ani v případě objevení se zeleného výtoku ještě není důvod k panice, je opravdu dobré navštívit lékaře. Zelená barva totiž velice často ukazuje na zánět v těle. Při poševním výtoku tedy může signalizovat bakteriální kvasinkovou infekci. Pokud je tento výtok navíc zapáchající nebo svědí, je návštěva gynekologa nezbytná.